Krok číslo jedna: jeďte do Brna.
Jako pro holku z Prahy pro mě byl výlet do Brna velkým a dlouho plánovaným dobrodružstvím. Velice často jsem od kamarádů slýchala slova chvály na spoustu brněnských podniků a když jsem zavětřila, že se v Brně bude otevírat hotel Anybody, měla jsem ohledně narozenin Gabriela jasno. Vezmu ho za dobrodružstvím do tohohle studentskýho města plnýho skvělých barů.
Zamluvila jsem nám na tři noci na AirBNB roztomilý byt v centru Brna a tour de hipster podniky rozplánovala do každé denní hodiny od pátku až do neděle a to včetně jedné noci v hotelu Anybody. (Ano, nejspíš jsem ten víkend byla jediný magor, který si v jednu noc platil dvě ubytování současně, ale bylo to tak zkrátka nejjednodušší. Call me organizátorka.)
Gabi netušil nic kromě toho, že jedeme do Brna a že tam půjdeme na prohlídku vily Tugendhat. (To byl tak trochu dárek spíš pro mě než pro něj. To jsem mu ale samozřejmě nepřiznala…)
První den našeho výletu ještě docela ochotně přistupoval na moji hru, že další místo naší tour se dozví z smsky, ve které najde indicie, podle kterých musí další zastávku uhádnout. V pátek večer už ho ale chytal psotník a tak jsem mu pak všechny další plány ochotně prozradila. Hrozilo totiž, že nastoupí na první vlak směr Praha a mě tam nechá napospas osudu a brněnských barů.
Během tří dnů v Brně jsme stihli navštívit patnáct podniků a míst a protože mi něco říká, že se do Brna určitě brzy taky vydáte, tak tady máte Páji průvodce druhým nejkrásnějším městem v Česku (pardon, ale Praha pro mě byla je a vždycky bude láska).
2. Čtyři pokoje
Jeden z podniků „lidí z Baru“ (zakladatelů legendárního Baru, který neexistuje), který je přes den kavárna, v noci bar. Už jen otevírací doba mi vyrazila dech. V pátek a v sobotu od 07.00 do 05.00. Takže kdybyste někdy zmeškali noční vlak nebo vám bouchlo ubytování, víte, kde najdete útočiště. A taky pivo. A dobrý kafe.
Sami majitelé vidí 4 pokoje jako „tekuté místo pro tekutou dobu – žádné zbytečné kategorie a zákazy. Chcete snídat v devět večer? Chcete obědvat šampaňské? Chcete party a pracovní schůzku zároveň? Chcete asijský bůček a české tofu? Berlínské limonády z Brna a termix z vesmíru? Proč vidět hranice tam, kde žádné nejsou. Gravitaci zatím zrušit neumíme – ale všechno ostatní jo. Tak to přijďte zkusit. Kdo tam nebyl, neuvěří.“
Nadchnul mě taky koncept plovoucích cen menu, které se hýbou podle toho, jaká je denní doba. Takže třeba vejce benedikt je nejlevnější ráno. V deset večer vám ho samozřejmě taky naservírují, ale už za jinou, vyšší, cenu. Já jsem tu ochutnala grepový fresh a právě vejce benedikt s řepou. Oboje 10/10 i když podle Gabiho dělají nejlepší vejde benedikt v Brně v jiném podniku. (Prozradím brzy!)
3. Vila Tugendhat
Vila Tugendhat je must a já ji měla na seznamu míst, která chci vidět, už hodně dlouho. Dá zabrat se tam dostat na prohlídku. Já si ji rezervovala asi tři měsíce dopředu. Když jsme domem procházeli, tak jsem oněmněla. O vile Tugendhat bych se mohla rozepsat na desítky řádků. Naprosto mi nedochází, jak mohlo před sto lety vzniknout něco tak pokrokového a nadčasového. I přes to, že tohle byla tak trochu zastávka pro mě, tak Gabriel mi pak říkal, že zrovna Vila Tugendhat se mu ze všech míst, která jsme v Brně viděli a navštívili, líbila úplně nejvíc. Výlet do Brna rozhodně stojí za to, i kdyby to bylo jen kvůli prohlídce vily.
4. Kavárna ERA
Protože jsem chtěla vstřebat tu atmosféru dvacátých až třicátých let a protože v kavárně ERA dělají zdravá, lehká a prý moc dobrá jídla, na oběd jsme vyrazili tam. Mile mě překvapily nízké ceny, jen ten zázorový čaj mohl být ze zázvoru a ne z jeho zbytků. Kávu měli ale vynikající. Protože už jsem cítila, že na mě jde nějaký moribundus, nakopla mě, abych zvládla dojet do Hangaru – nově otevřeného boulderingového centra Adama Ondry.
5. HANGAR
Lezecké centrum Hangar je prý největší v ČR. V názvu nese jméno Adama Ondry, což ho dělá ještě zajímavějším, že jo. Do plánu zastávek jsem ho zahrnula proto, abychom furt jen nejedli, ale taky se trochu hýbali. I když mě boulder tolik neba, Gabriel je pokaždé v sedmém nebi. Cesty tu byly zrovna docela obtížné, protože je stavěli na závod, který se konal následující den, prostor je ale moc pěkný. Světlé dřevo, dlouhé trasy, čisté sprchy.
6. Cou Cou Pastrami
No tak tohle bylo překvapení dne! Pastrami jsem měla ve svém životě už hodně, protože ho mi.lu.ju. V tržnici na Zelném trhu ale dělají to úplně nej. Nejvíc mi na něm chutnalo to, že je ostřejší a pálivější. A taky, že je v mírně propečeném chlebu. Vdechla jsem ho na tři doby a hodně jsem se musela držet, abych si nešla pro další. Cou Cou Pastrami a celou tržnici na Zelném trhu byste v Brně rozhodně neměli minout.
7. Hotel Anybody
Tak já vám to přiznám. Tajně jsem doufala, že Anybody otevřou ještě před tímhle naším výletem, abych sem mohla Gabriela vzít. Tenhle hotel je ve skutečnosti hotel jen z 20 %. Z těch zbylých 80 % je to prý zážitek. A to teda můžu potvrdit. Pokoje jsou zařízené ve stylu ikonických filmů a tak bylo jasné, že my musíme strávit noc v tom, který nese jméno Casino Fatale a je navržený podle filmu Goldfinger. O Anybody se nebudu moc rozepisovat, protože tenhle zážitek si zaslouží vlastní povídání.
8. Bar Slast
Z barů, které jsme v Brně navštívili, byl tenhle ten nejklidnější. Hudba tam hrála natolik potichu, že jsme si mohli nad skleničkou drinku povídat celý večer. Moc milá obsluha nám míchala unikátní drinky podle našich chutí a mě nadchl cashless koncept baru. U vchodu totiž dostanete přívěsek, který při každé objednávce vždy jen přiložíte obsluze k tabletu. Na přívěsku se vám načítá utracená částka stejně jako třeba ve Vapianu na kartě. Při odchodu pak už jen odevzdáte přívesek a zaplatíte celou svou útratu najednou. Žádné drobné, žádné zmatky. Za mě super!
9. Elsner Bistro
Filtrovanou kávu si moc často nedávám. V Elsner Bistru na snídani ale jinou neměli a tak jsem si ji (co se dá dělat) objednala. Potřebovala jsem něco, co moje rýmičkou zklácený tělo postaví na nohy. Překvapilo mě, jak moc mi káva chutnala. Od té doby si v kavárnách objednávám už jen filtr a snažím se najít podobně vynikající kafe i v Praze. Zatím bohužel bezúspěšně. Elsner bistro je čerstvě otevřený podnik a já mu prorokuju velkou slávu. Gabriel si nemohl vynachválit tamní vejce benedikt a protože si tuhle snídani dával každý den pokaždé v jiné kavárně, tady prý byla nejlepší a to z toho důvodu, že svěle připravené vejce servírují na vlastním domácím a čerstvě upečeném chlebu. Já vám říkám, že o tomhle místě ještě uslyšíme.
10. VIDA Brno
Potřebovali jsme přestávku od drinků a vejcí benedikt a tak jsme se vydali trochu se dovzdělat do science centra VIDA. Podobných techmánií a IQlandií jsme prošli už spoustu (fakt nevim, co budeme dělat, jestli jednou budeme mít děti) a tak pro nás některé expozice byly jako staré známé. Mě tu ale nejvíc překvapilo uměle vytvořené mraveniště včetně dlouhých cest pro mravence, které připomínaly bludiště. Byly navíc celé prosklené, takže na tomhle místě bylo krásně vidět, jak funguje práce v mravenčí společnosti. Někomu to může přijít morbidní, ale tajemství mraveniště prostě nevidíte každý den.
11. Go
Go Brno – pravá vietnamská kuchyně. Tak se tenhle podnik prezentuje na své facebooku. Zamířili jsme sem ulehčit trochu mojí rýmě a zdejší PhoBo mě protáhlo teda pořádně. Možná za to ale může moje odvaha vysypat si do polévky půlky misky s chilli. No v každém případě bylo jasné, že jde o hodně oblíbené místo v Brně. Obsluha nevěděla kam dřív a u pokladny stála fronta hladovců toužících po tom vzít si tu vitnamskou dobrotu s sebou. Gabriel vyřizuje, že BunBoNamBo bylo nadstandardně dobrý. Takže další trefa do černého!
12. Cukrářství Martinák
V sobotu večer jsem lehla s rýmičkou do postele. To nás ale nezastavilo od toho zkoušet další hipster místa v Brně. Gabi totiž nahodil batůžek a kromě zázvoru a citronu mi do postele přinesl i dorty z cukrářství Martinák. Když jsem otevřela krabici, vykoukl na mě čokoládový košíček se slaným karamelem, tartaletka s citrónovým krémem, Paris-Brest a citronový cheesecake. Všechno bylo moc dobrý až na citronovou tartaletku. Ta byla naprosto vesmírně vynikající. Něco vám povím. Mi.lu.ju. citronový zmrzliny, sorbety, cheesecaky a zákusky. A miluju je nejvíc ze všeho u Ivety Fabešové. Ale tahle tartaletka s malého cukrářství v Brně suverénně shodila tu od známé Ivety Fabešové z pomyslného prvního místa. Minimálně u mne. Takže prosím vás, cukrářství Martinák, kdy otevíráte pobočku i v Praze?
13. Forkys
Díky bohu za Wolt. A díky bohu za AirBNB v centru měst. Protože k nám domů v Praze Wolt ještě nezaváží, vyzkoušeli jsme ho poprvé v Brně. Byla jsem nadšená designem a uživatelskou přívětivostí aplikace i přístupem kurýra. Do postele mi přistál další balíček, tentokrát z Forkys, což byla fajn odlehčená a zdravá varianta večeře po tom, co jsme začali odzadu – záskusky. Forkys jako zdravá a rychlá varianta mi přišla super, ale salát, který jsem měla, mi přišel nedochucený. Zachránily to batátové hranolky, které jsme snědli během předposledního dílu Mostu.
14. Café Momenta
Pro naši poslední snídani v Brně jsme si vybrali Café Momenta. Vyhlášená kavárna praskala ve švech. Naštěstí jsme ulovili poslední volný stůl. Z menu jsem si vybrala ovesnou kaši s ovocem a ovocnou redukcí, která byla moc fajn. Ve všech dalších ohledech mě ale Momenta moc neoslovila. Kávu měli sice dobrou, ale obsluha byla neosobní a prostředí docela hlučné. Ono to ale dost pravděpodobně souvisí jedno s druhým. Kdybych si měla vybrat, kam na Zelném trhu na snídani, vyhraje u mě rozhodně Elsner bistro, které je vzdálené jen pár metrů.
15. Skog Urban Hub
Tohle místo bylo must. Před naším výletem do Brna jsem ho vídala úplně všude. Prostorná kavárna, kde dělají i zdravá a vegetariánská jídla, slouží pro spoustu lidí jako místo pro práci, pro schůzky, ale taky pro lelkování. My jsme sem šli na něco malého před odjezdem. Salát, který jsem si dala, byl lepší než ten ve Forkys. Moc zajímavé mají domácí limonády, které tu najdete v originálních chuťových kombinacích. Když jsme byli na odchodu, Gabi se vrátil ze záchodu se slovy“ „hele, dokážu tolerovat hodně hipster věcí, ale co je moc, to je moc. Co tam dělaj ty necky na tom záchodě? A co ten vývod zahradní hadice?“ Těžko popsat, co ho tak rozhořčilo, ale nejlíp stejně uděláte, když se tam zajedete podívat sami.
16. Super Panda Circus
Mladšího bráchu Baru, který neexistuje, jsme navštívili hned po našem příjezdu do Brna a nemohli jsme začít lépe. Nenápadný vchod do baru odstartuje napínavou atmosféru a vám dodá pocit exkluzivity. Když zvoníte na zvonek a čekáte, kdo vám otevře, pohltí vás zvědavost a vy se tak moc chcete dostat dovnitř. Nám se to nakonec podařilo hned napoprvé a drinky, které jsme tu ochutnali, byly nápadité a taky proklatě silné. Domů jsme šli trochu vlnitě. Večer v Super Panda Circus byl ale představením sám o sobě. Na barmanech je vidět, že je jejich práce baví a naplňuje. O každém drinku dokáží mluvit celou věčnost a podle našich preferencí nám vždy namíchali něco neskutečného. Viděla jsem na Gabrielovi, jak mu září oči a to na drinky ani na bary moc není. Super Panda Circus byl a je rozhodě je jedním z top míst, která jsme během našeho krátkého výletu do Brna navštívili a kvůli kterému bych byla ochotná jet do Brna třeba teď hned.
Brno mě mile překvapilo nejen svými podniky, ale taky historickým centrem, funkcionalistickou čtvrtí nebo výhledem ze Špilberku a rozhodně se stalo místem, které budu doporučovat svým zahraničním kamarádům jako tip na výlet, když budou mít Prahy už plné zuby.
Snad se vám tenhle průvodce Brnem napsaný holkou z Prahy líbil a třeba se tam příště potkáme!
Na Brno dobrý!
Jeden komentář
Petr
Doplnil bych Bistro Soul kde mají výborný fish´n chips. Café Tungsram, příjemná kavarna a v létě Výčep Na Stojáka.